Jaką rolę pełni folia w ogrodnictwie?

Jaką rolę pełni folia w ogrodnictwie?

W ogrodnictwie wykorzystuje się różnego typu tunele które służą do hodowli roślin, Dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków rośliny szybciej wzrastają, możemy w krótszym czasie niż przy uprawach tradycyjnych uzyskać plony. Tunele mogą posiadać różne kształty, obecnie najczęściej stosuje się półokrągłe, wykorzystuje się stelaże metalowe lub też z wytrzymałych tworzyw. Do pokrycia można wykorzystać folię, która powinna być materiałem mocnym aby wytrzymać przykładowo opady gradu.

Folie ogrodnicze do tuneli

Folię wykorzystuje się także do ochrony roślin w okresie niższych temperatur przykładowo na początku wiosny. Możemy wykorzystać folie w uprawach warzyw i owoców, co powoduje przyspieszenie wzrostu, dzięki temu będziemy mogli uzyskać także wyższe plony. Agrowłóknina posiada budowę która umożliwia cyrkulację powietrza, zapewnia roślinom wyższą temperaturę. Jest to istotne ponieważ rośliny będą wcześniej kwitły, tworzyły pąki kwiatów. Jest to dobre zabezpieczenie młodych roślin, chronimy rośliny przed nocnymi przymrozkami czy też opadami gwałtownego deszczu lub też gradu. Folie możemy rozkładać na rośliny lub też na nasiona, jest to materiał przesiąkliwy dla wody, zatem możemy bez konieczności demontażu podlewać kwiaty, podobnie agrowłóknina będzie do pewnego stopnia przepuszczała deszcz.

Folia stosowana w przypadku tuneli będzie w niej chroniła rośliny, zapewniała wyższą temperaturę jak również utrzymywała wyższą wilgotność. Warunki te będą sprzyjające do wzrostu roślin, dzięki czemu szybciej uzyskamy plony, jak również możemy uzyskać większe warzywa. Folia tunelowa będzie miała za zadanie także ochronę przed promieniowaniem UV, możemy wybrać różne kolory folii które będą w różnym stopniu ograniczały promieniowanie UV. Może być to folia transparentna, różowa, zielona lub też niebieska. Folia tunelowa posiada podwyższoną wytrzymałość mechaniczną, jest również w pewnym stopniu elastyczna, zatem podczas opadów gradu może zapewnić ochronę naszym roślinom.

W ogrodnictwie często wykorzystuje się folie, mogą być to także rękawy ogrodnicze o różnej szerokości oraz grubości. Różnego rodzaju folie ogrodnicze mogą przyczynić się do ochrony roślin, z drugiej strony będą tworzyły odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu, w przypadku tuneli możemy uzyskać wyższą temperaturę oraz wilgotność, uzyskując plony kilka tygodni wcześniej niż w przypadku tradycyjnych uprawy.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.