Na czym polega sprawdzenie stanu technicznego pojazdu?

Na czym polega sprawdzenie stanu technicznego pojazdu?

Okresowe badania techniczne to sprawdzenie działania różnych elementów konstrukcyjnych, układów oraz konkretnych podzespołów.

Należy pamiętać, że niektóre części, podzespoły mogą się z czasem zużywać, zwłaszcza elementy gumowe, zużyciu ulegają także amortyzatory czy też klocki hamulcowe. Dlatego wykonuje się przeglądy techniczne, które pozwalają na wykrycie nieprawidłowości, są one obowiązkowe dla pojazdów, które poruszają się po naszych drogach.

Na czym polega sprawdzenie stanu technicznego pojazdu?

Jakie badania wykonuje diagnosta podczas przeglądu rejestracyjnego?

Właściciele nowych aut mają obowiązek dokonania przeglądu technicznego dopiero po upływie trzech lat. Następna wizyta u diagnosty przewidziana jest po dwóch latach, następnie musimy stawiać się w stacji kontroli co roku. Diagnosta powinien zweryfikować dane identyfikacyjne pojazdu, czyli numer VIN, oraz zgodność z wpisami w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo sprawdza się tablice rejestracyjne, nalepki identyfikacyjne na szybie czy też inne oznaczenia na tablicach rejestracyjnych. W czasie przeglądu specjaliści przyglądają się różnym elementom oraz podzespołom, które mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na ochronę środowiska. W tym przypadku ważny jest układ wydechowy, należy zwrócić uwagę na normy, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej, które dopuszczają pewne ilości toksyn, zawartości niebezpiecznych substancji w spalinach. Do rury wydechowej podłączane jest specjalne urządzenie, które szybko wykonuje analizę spalin.

Za bezpieczeństwo kierowcy w dużej mierze odpowiada układ hamulcowy, dlatego na specjalnym stanowisku rolkowym wykonywany jest pomiar siły hamowania, należy zwrócić także uwagę na rozłożenie równomierne sił hamowania na poszczególne osi. Ważny jest także stan amortyzatorów, sprężyn, amortyzatory mogą z czasem się zużywać, stracą one swoje właściwości, dlatego niekiedy należy je wymienić. Dodatkowo sprawdza się stan ogumienia, głębokość bieżnika, stan karoserii, szyb. Standardowe jest także sprawdzenie trójkąta, gaśnicy, poduszki powietrznej, systemu ABS czy też działanie klaksonu.

Stacje kontroli pojazdów na terenie całego kraju mogą wykonać przeglądy rejestracyjne Lublin również jest miejscem, gdzie możemy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Warto zwrócić szczególną uwagę na samochody wyposażone w instalację LPG, czy też hak, w tym przypadku należy wykonać dodatkowe kontrole.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.