Ogród niczym łąka – jak zaplanować i zrealizować?

Ogród niczym łąka – jak zaplanować i zrealizować?

Zalety posiadania łąki kwietnej w ogrodzie to przede wszystkim piękne kwiaty pojawiające się w okresie letnim i będące źródłem pyłku dla pszczół, a także fakt, że nie trzeba kosić trawy tak często jak normalnie, bowiem łąkę kwietną kosi się dwa razy do roku. Można stworzyć typową łąkę kwietną albo ogród stylizowany na łąkę. Jak to zrobić i zrealizować?

Po pierwsze: zadbaj o glebę

Jeszcze przed założeniem ogrodu niczym łąka musisz zadbać o glebę. Konieczne jest usunięcie korzeni, zwłaszcza chwastów, a także większych kamieni. Można nawieźć nową ziemię ogrodową. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku typowej łąki gleba nie może być zbyt żyzna powinna być raczej jałowa, dlatego należy wymieszać ją z warstwą piasku. Oczywiście inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeśli tworzysz ogród stylizowany na łąkę na bazie bylin, które mają pewne wymagania jeśli chodzi o stanowisko i glebę. Jednak typowe gatunki łąkowe takie jak: chaber, mak, wrotycz czy krwawnik nie będą tego wymagać.

Po drugie: wybierz odpowiednie gatunki kwiatów do sadzenia w ogrodzie

Oczywiście możesz postawić na wspomniane typowo łąkowe gatunki, które wysiewa się do gruntu. Trzeba też powiedzieć, że są one dość ekspansywne i rozrastają się w szybkim tempie. Łąki nie można jednak tworzyć w sąsiedztwie placu zabaw dla dzieci, aby zasadzone kwiaty nie były narażone na deptanie. Najlepiej wybrać miejsce na obrzeżach ogrodu, które jednocześnie jest dobrze widoczne. Wśród gatunków nietypowych do łąkowego ogrodu, ale naszym zdaniem takich, które ze względu na piękne kwiaty świetnie mogą się nadać są: czosnki ozdobne, konwalia majowa, lawenda, czy złocień. Czosnki mają okrągłe kwiatostany zawierające drobne kwiatuszki i prezentują się trochę jak dmuchawce, z tymże są znacznie bardziej dekoracyjne. Konwalia majowa ma z kolei piękne dzwonkowe lekko opadające kwiaty i będzie zdobić ogród wiosną. Lawenda to z kolei typowo letnia bylina, która kwitnie najlepiej właśnie w miesiącach najbardziej słonecznych. Wydziela przy tym intensywny zapach, który wabi pszczoły. Sadząc ją zatem obok innych gatunków można zapewnić pokarm dla pszczół. Wszystkie wymienione kwiaty cebulowe i byliny dostępne są w ofercie sklepu cebulki-kwiatowe.pl.

Po trzecie: pamiętaj o kolejności siania i sadzenia

Jeśli wybierasz kwiaty i byliny ozdobne to musisz pilnować terminów sadzenia. Jeśli chodzi o typowo łąkowe gatunki najlepiej siać je wiosną, ewentualnie można jesienią. Co ciekawe w przypadku typowej łąki. Rośliny takie jak chaber, mak czy krwawnik siejemy jako pierwsze, używając do tego celu siewnika. Dopiero po dwóch tygodniach wysiewamy nasiona traw. Warto wiedzieć, które najlepiej sprawdzą się na domową łąkę. Otóż warto wybierać gatunki odporne z dobrym systemem korzeniowym. Na pewno wśród mieszanki traw znajdą się kostrzewa czerwona i wiechlina łąkowa, konietlica łąkowa. Rośliny cebulowe takie jak chociażby czosnki ozdobne najlepiej sadzić w koszyczkach. W nich umieszczamy bulwy lub cebule, a następnie zakopujemy na odpowiedniej głębokości.

Po czwarte: czynności pielęgnacyjne zależą od doboru gatunków łąkowych, bylin lub kwiatów cebulowych

Jeśli już założy się ogród jak łąka, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jak już wspomnieliśmy koszenie jest stosunkowo rzadkie i przeprowadza się je dwa razy w sezonie. Gatunki łąkowe szybko odrastają bowiem dobrze się plenią. Oczywiście można wybrać również te jednoroczne, jak choćby słoneczniki. Na pewno też mogą być elementem łąkowego krajobrazu. W przypadku bylin czy tym bardziej kwiatów cebulowych należy pamiętać o nawożeniu w okresie wegetacji. Ponadto gdy już rozwiną kwiaty kwitną przez kilka tygodni. Zwiędnięte kwiaty należy usuwać, a w przypadku roślin cebulowych pozostawiać liście, gdyż z nich cebula pobiera jeszcze substancje odżywcze. Dopiero, gdy i one zwiędną, można je usunąć. Cebule mogą zimować w ziemi, ale warto co kilka sezonów je wykopywać i sprawdzać czy nie pojawiły się np. choroby grzybowe.

Ogród niczym łąka może być naprawdę efektowny. Od planu do realizacji wiedzie nie tak bardzo długa droga. Warto stworzyć naturalistyczne nasadzenia i cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.