Wiosenna pielęgnacja trawnika

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Wczesną wiosną, po kilku miesiącach zimy, trawnik nie wygląda tak, jakbyś tego chciał.

Aby zagwarantować sobie piękną, równą, zieloną darń przez cały sezon, należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne przy urzyciu odpowiednich narzędzi.

Grabienie trawnika

Grabienie trawnika po zimie to podstawowy zabieg, przeprowadzany jeszcze przed sezonem wegetacji. Trawnik grabimy na krzyż miotłograbiami. Pozwala to na usunięcie filcu, czyli martwych, zgniłych liści, mchu i trawy. Dzięki temu trawa wyrasta prosto z podłoża, jest bardziej żywotna i wygląda lepiej. Po grabieniu trawnika widzimy, w jakim jest stanie. Zgodnie z tym, dobieramy kolejne zabiegi pielęgnacyjne.

Wałowanie

Wałowanie trawnika polega na dociśnięciu trawy do gleby w sytuacji, gdy część darni odstaje od podłoża. Do wałowania służą specjalne lekkie wały. Wałowania wymagają tylko gleby, które nie są ubite. Co roku wałujemy tylko trawniki rosnące na bardzo lekkim podłożu.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja trawnika to zabiegi, które trzeba wykonać jeszcze przed sezonem wegetacji. Wertykulacja trawnika, czyli pionowe nacinanie darni przy użyciu wertykulatora, pozwala na pozbycie się filcu, a także mchu. Ważne, żeby nie wykonywać tego zabiegu po wałowaniu. Wertykulacja może ponownie oderwać darń od podłoża. Aeracja trawnika pomaga dać przestrzeń trawie, poprzez rozluźnienie gleby. Polega na nakłuwaniu darni kolcami. Różne rodzaje aeratorów na rynku przeznaczone są do murawy o różnej powierzchni. Polecamy maszyny łączące funkcje aeratora i wertykulatora.
Wiosenna pielęgnacja trawnika

Piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika warto przeprowadzić po aeracji. Piasek rozluźnia glebę, dając przestrzeń i oddech korzeniom trawy. Trawniki na glebach lekkich i tych ze skłonnością do wysychania nie nadają się do piaskowania.

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika możemy przeprowadzić za pomocą gotowych nawozów chemicznych, organicznych, a także kompostu. Kosiarki z funkcją mulczowania, czyli rozrzucania rozdrobnionej, skoszonej trawy, pozwalają na równomierne rozprowadzenie jej po trawniku. Skoszona trawa z czasem się rozkłada, zamieniając się w naturalny nawóz.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Czas na pierwsze koszenie przypada na moment, kiedy trawa dorasta do kilku centymetrów wysokości. Czasem wykonuje się je nawet przed nawożeniem, jeśli darń jest dość bujna. Trzeba upewnić się, że nasza kosiarka jest sprawna. Zawsze warto, by kosiarka była dobrej jakości, miała ostre noże i działała efektywnie.
Dbanie o trawnik trwa przez cały sezon. Tylko regularna pielęgnacja zapewni murawie zdrowie i piękny wygląd na lata. Oczywiste jest, że musimy regularnie usuwać chwasty, że trzeba trawnik podlewać, kosić i nawozić. Należy jednak dodatkowo zapewnić mu sezonowe zabiegi, dające optymalne warunki wegetacji.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.