Zalety uprawy kukurydzy

Zalety uprawy kukurydzy

Kukurydza jest bardzo cenioną rośliną ze względu na dużą wszechstronność wykorzystania, w porównaniu z pszenicą czy też ryżem możemy uzyskać większe plony i możemy wykorzystać większe ilości surowca.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wysokość rośliny, duży rozmiar łodygi oraz liści powoduje, że jest to świetna roślina paszowa, dlatego też możemy wykorzystać ją jako karmę dla zwierząt. Oczywiście także ziarno będzie doskonałym pomysłem na różnego rodzaju pasze, dodatkowo możemy z niej uzyskać wysokokaloryczną kiszonkę. W porównaniu do jęczmienia czy pszenicy, kukurydza dostarcza większą ilość tłuszczu, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się jako wysokokaloryczna karma dla zwierząt. Oczywiście stosowana jest także do produkcji mąki kukurydzianej, która jest bardzo cenionym produktem, nie zawiera glutenu, zatem osoby na diecie czy też alergicy z pewnością docenią jej wartość. Największą popularność kukurydza ma w Ameryce Łacińskiej, a klimat który tam panuje powoduje, iż uzyskiwane są bardzo duże plony. Oczywiście w klimacie umiarkowanym, tak jak przykładowo w naszym kraju, również można uzyskać dobre wyniki. W Stanach Zjednoczonych bardzo popularny jest syrop kukurydziany, który jest tam najważniejszym produktem rafinacji kukurydzy, dodatkowo wykorzystywana jest ona także do produkcji oleju kukurydzianego.

Zalety uprawy kukurydzy

Tego rodzaju olej charakteryzuje się dużą zawartością tłuszczów, poza tym doskonale sprawdza się w przypadku produkcji różnego rodzaju wyrobów spożywczych.

Oczywiście możemy także pozyskać kaszę kukurydzianą, różnego rodzaju alkohole, czy też piwa lub burbon. Wiele osób ceni kukurydzę ze względu na możliwość zrobienia popcornu, jest to jedna z najpopularniejszych przekąsek na całym świecie, i z pewnością osoby odwiedzające kino nie raz mogły spróbować popcornu, dodatkowo jest on łatwy do zrobienia w naszych kuchenkach mikrofalowych. Oczywiście aby uzyskać wysokie plony należy zwracać uwagę na ochronę roślin przed chwastami, mogą one być dużym problemem zwłaszcza w przypadku kiedy chwasty pojawiają się w pierwszych tygodniach rozwoju. Warto pamiętać, iż kukurydza posiada długi okres wegetacji, dlatego też w tym okresie ochrona przeciw chwastami jest bardzo ważna. Oczywiście chwasty w kukurydzy można usuwać także w czasie kolejnych faz rozwoju, wówczas odpowiednie środki chwastobójcze, które posiadają właściwości selektywne, będą usuwały tylko te rośliny, które są niepożądane. Zatem jeżeli mamy problem z trawami dwuliściennymi, wówczas herbicydy selektywne doskonale sprawdzą się w przypadku ochrony poprawy naszej kukurydzy.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.